Το Beneteau Oceanis 40.1 είναι ένα cruiser μήκους 40 ποδιών με σύγχρονο σχεδιασμό κύτους από τον Marc Lombard, προσφέροντας εντυπωσιακό όγκο στο κατάστρωμα και ευρύχωρο εσωτερικό, χωρίς να θυσιάζεται η απόδοση στην πλεύση.
Με μήκος περίπου 12 μέτρα, διατίθεται σε διαφορετικές διατάξεις, βυθίσματα και πλατφόρμες, προσαρμοζόμενο στις ανάγκες των πιο απαιτητικών ιστιοπλόων και προσφέροντας άνεση και ευχαρίστηση κάτω από τα πανιά.
Λιμάνια: Άλιμος
Προδιαγραφές
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Bénéteau |
| Build year: | 2020 |
| Length overall: | 12.87 m (40 ft) |
| Beam: | 4.18 m |
| Draft: | 2.17 m |
| Cabins: | 4 |
| Berths: | 8 |
| Toilets: | 2 |
| Max. passengers: | Registered for 10 |
| Main sail: | full batten |
| Genoa: | furling/roll |
| Steering type: | 2 Steering Wheels |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Engine: | 1 x 45.0 HP (1 x 33,10 kW) |
| Fuel tank: | 195 l |
| Water tank: | 565 l |
| Security deposit: | €2.500 |
Εξοπλισμός
Standard Equipment |
|---|
| Sails: |
| Lazy bag |
| Lazy jacks |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| Electronic sea charts |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| Yacht electrics: |
| Heating |
| Solar panels |
| Deck: |
| Bimini top |
| Sprayhood |
| Entertainment: |
| Bluetooth player - For music playback from mobile device |
| USB - For music playback from mobile device |
Additional equipment (optional) |
| Comfort: |
| Extra bedlinen and towels - €10 per set |
| Extra towels - €2 per piece Body towels |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning - €100 per booking Air Conditioning shore power only in the salon |
| Deck: |
| Outboard engine - €80 per week |
| Entertainment: |
| Sea Scooter - €1.000 per week Sea Scooter F9 |
| Stand up paddle (SUP) - €130 per week |
Υπηρεσίες
Services | Costs |
| (Obligatory) Final cleaning | €150 per booking |
| (optional) Damage waiver | €250 per booking non-refundable IN CASH at base/upon embarkation + 1.000 EUR (refundable in case of no damage & payable at base/upon embarkation, via Visa- or Master card); Damage Waiver policy valid for Alimos, Lefkas, and Kos base |
| (optional) Family pack | €250 per booking rail (safety) net, junior life jackets |
| (optional) Hostess | €180 per day + food + food expenses |
| (optional) Internet pack | €80 per booking if available, Mobile internet 4G connection, unlimited |
| (optional) One way fee | €750 per booking Athens-Cyclades |
| (optional) One way fee | €1.000 per booking Athens-Dodecanese |
| (optional) One way fee | €1.200 per booking Athens-Ionian |
| (optional) Skipper | €200 per day + food + food expenses |






