Το Beneteau Oceanis 46.1 είναι ένα πολυτελές γιοτ που συνδυάζει κομψό σχεδιασμό, άνεση και εξαιρετικές επιδόσεις.
Εξοπλισμένο με σύγχρονα ηλεκτρονικά και αξεσουάρ, συμπεριλαμβανομένου bow-thruster, το γιοτ αυτό κάνει κάθε ταξίδι πάνω στο νερό άνετο και απολαυστικό, εξασφαλίζοντας ευχάριστη και εύκολη πλεύση.
Λιμάνια: Άλιμος
Προδιαγραφές
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Bénéteau |
| Build year: | 2019 |
| Length overall: | 14.6 m (46 ft) |
| Beam: | 4.5 m |
| Draft: | 2.0 m |
| Cabins: | 5 |
| Berths: | 10 |
| Toilets: | 3 |
| Max. passengers: | Registered for 10 |
| Main sail: | full batten |
| Main sail renewed: | 2025. |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa renewed: | 2025. |
| Steering type: | 2 Steering Wheels |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Engine: | 1 x 58.0 HP (1 x 42,66 kW) |
| Fuel: | Diesel |
| Fuel tank: | 200 l |
| Water tank: | 570 l |
| Security deposit: | €3.500 |
Εξοπλισμός
Standard Equipment |
|---|
| Navigation: |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| Electronic sea charts |
| GPS chart plotter - cockpit |
| Safety: |
| Black Water Tank |
| Yacht electrics: |
| Heating |
| Solar panels |
| Deck: |
| Bimini top |
| Sprayhood |
| Interior: |
| 3 x Electric toilet |
| Entertainment: |
| Bluetooth player |
| Radio with USB |
Additional equipment (optional) |
|---|
| Comfort: |
| Extra bedlinen and towels - €10 per set |
| Extra towels - €2 per piece Body towels |
| Yacht electrics: |
| Air Conditioning - €100 per booking Air Conditioning shore power only in the salon |
| Deck: |
| Outboard engine - €80 per week |
| Entertainment: |
| Sea Scooter - €1.000 per week Sea Scooter F9 |
| Stand up paddle (SUP) - €130 per week |
Υπηρεσίες
Services | Costs |
| (Obligatory) Final cleaning | €200 per booking |
| (optional) Damage waiver | €330 per booking non-refundable IN CASH at base/upon embarkation + 1.000 EUR (refundable in case of no damage & payable at base/upon embarkation, via Visa- or Master card); Damage Waiver policy valid for Alimos, Lefkas, and Kos base |
| (optional) Family pack | €250 per booking rail (safety) net, junior life jackets |
| (optional) Fast Track pack | €150 per booking fast embark, access to yacht by 14,00h |
| (optional) Hostess | €180 per day + food + food expenses |
| (optional) Internet pack | €80 per booking if available, Mobile internet 4G connection, unlimited |
| (optional) One way fee | €750 per booking Athens-Cyclades |
| (optional) One way fee | €1.000 per booking Athens-Dodecanese |
| (optional) One way fee | €1.200 per booking Athens-Ionian |
| (optional) Skipper | €200 per day + food + food expenses |






