Το Sun Odyssey 440 αποτελεί πρόσκληση για αξέχαστα ταξίδια, συνδυάζοντας άνεση και στυλ. Η νέα γενιά Sun Odyssey χαρακτηρίζεται από αρμονία σε κάθε λεπτομέρεια, ενώ η ευεξία που προσφέρει πηγάζει από τον έξυπνο εργονομικό σχεδιασμό του. Με εντελώς νέα, καινοτόμο διάταξη, το Sun Odyssey 440 εξασφαλίζει μεγαλύτερη ευκολία κίνησης στο κατάστρωμα, συνδυάζοντας αξιόπλοη συμπεριφορά με φιλόξενο χαρακτήρα, άνεση με σπορτίφ στοιχεία, και δυναμικό αλλά κομψό στυλ τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό.
Η ατμόσφαιρα είναι ζεστή και κομψή, με απαλή και φιλόξενη αίσθηση. Οι καθαρές γραμμές και η ευρύχωρη, ανοιχτή διάταξη στο εσωτερικό προσφέρουν λειτουργικότητα και άνεση, ενώ ο αρμονικός σχεδιασμός καθιστά την πλεύση εύκολη και απολαυστική, επιτρέποντάς σας να απολαύσετε κάθε στιγμή πάνω στο σκάφος.
Λιμάνια: Άλιμος
Προδιαγραφές
| Type: | Sailing yacht |
| Charter type: | Bareboat |
| Yacht builder: | Jeanneau |
| Build year: | 2019 |
| Length overall: | 13.0 m (44 ft) |
| Beam: | 4.29 m |
| Draft: | 2.2 m |
| Cabins: | 4 |
| Berths: | 8 + 2 |
| Toilets: | 2 |
| Showers: | 2 |
| Max. passengers: | Registered for 10 |
| Main sail: | furling/roll |
| Main sail renewed: | 2025. |
| Genoa: | furling/roll |
| Genoa renewed: | 2025. |
| Number of rudder blades: | 2 |
| Security deposit: | €0 |
Εξοπλισμός
Standard Equipment |
|---|
| Comfort: |
| Cockpit cushions |
| Navigation: |
| Autopilot |
| Bow thruster |
| GPS chart plotter |
| Yacht electrics: |
| Solar panels |
| Deck: |
| Bathing platform |
| Bimini top |
| Dinghy with outboard engine |
| Gangway |
| Interior: |
| Electric fans in cabins - Saloon |
| 2 x Electric toilet |
| Entertainment: |
| Radio |
Additional equipment (optional) |
|---|
| Safety: |
| Automatic Inflatable Life Jacket - €20 per week/ person |
| Deck: |
| Grill/Barbecue/Plancha - €80 per week portable, 1 x gas bottle included |
Υπηρεσίες
Services | Costs |
| (Obligatory) Security Deposit Waiver | €400 per booking 200 EUR credit voucher for the next charter in case of no damage/loss upon redelivery. No cash refund. |
| (Obligatory) Standard Charter Pack | €230 per booking Welcome kit |
| (optional) Beach towel | €10 per booking |
| (optional) Berth cost | €0 per booking Berthing fees for first & last night at the marina/port |
| (optional) Cabin conversion | €150 per booking If possible on yacht. Contact fleet operator for more information. |
| (optional) Cook | €215 per day + food Crew provisioning to be provided by Charterer in arrangement with crew. If monetary compensation shall be agreed, then it shall be of no less than €30 per crew member per day. Charterer shall provide crew with sleeping cabin/berth and shower/toilet use to be designated to them onboard. |
| (optional) Family pack | €350 per booking Safety net, SUP, junior life jackets, normal foam type |
| (optional) Fast Track pack | €200 per booking Access to the yacht by 14:00h on embarkation day, only IF feasible |
| (optional) Hostess | €180 per day + food Crew provisioning to be provided by Charterer in arrangement with crew. If monetary compensation shall be agreed, then it shall be of no less than €30 per crew member per day. Charterer shall provide crew with sleeping cabin/berth and shower/toilet use to be designated to them onboard. |
| (optional) Internet pack | €50 per week Wi-Fi router for Internet aboard (subject to GSM coverage up to 10GB/week) |
| (optional) One way fee | €300 per booking Volos-Skiathos |
| (optional) One way fee | €300 per booking Preveza-Lefkas |
| (optional) One way fee | €500 per booking Athens-Lavrion |
| (optional) One way fee | €600 per booking Kos-Rhodos |
| (optional) One way fee | €600 per booking Lefkas/Preveza-Corfu |
| (optional) One way fee | €1.000 per booking Athens-Cyclades/Sporades |
| (optional) One way fee | €1.200 per booking Athens-Lefkas-Preveza |
| (optional) One way fee | €1.200 per booking Athens-Dodecanese |
| (optional) One way fee | €1.400 per booking Athens-Corfu |
| (optional) Overnight on board | €180 per booking Embarkation on yacht & overnight stay the day before charter starts, check-in by 13:00h on charter start day. Subject to last minute availability of yacht on previous day. |
| (optional) Pet on board | €200 per booking up to 7 kg |
| (optional) Skipper | €215 per day + food Crew provisioning to be provided by Charterer in arrangement with crew. If monetary compensation shall be agreed, then it shall be of no less than €30 per crew member per day. Charterer shall provide crew with sleeping cabin/berth and shower/toilet use to be designated to them onboard. Skippered charters come obligatorily with: Security deposit waiver, non refundable, EUR 400 |
| (optional) Stand up paddle (SUP) | €100 per week |
| (optional) VIP Pack | €300 per booking Airport/Local Base welcome & pickup, transfer to the yacht, welcome pack with sparkling wine & fruits, departure transfer to the local airport |






